Blog (ang. web log dziennik sieciowy) — rodzaj strony internetowej zawierającej określoną liczbę odrębnych, samodzielnych, uporządkowanych chronologicznie wpisów, których twórcą jest właściciel bloga. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzowanie wpisów, a także komentowanie wpisów przez czytelników danego bloga. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne nosi nazwę blogosfery. [źródło: wikipedia]

X11 przez SSH

Opcja ta nie ma raczej racji bytu w przypadku połączenia internetowego. Może być jednak bardzo ciekawym rozwiązaniem dla sieci lokalnej.
W skrócie: cała operacja polega na wyświetlaniu uruchomionych programów, działających na jednym komputerze - na monitorze drugiego.

Pierwszy komputer musi pracować w systemie LINUX i mieć zainstalowany serwer SSH.

Komputer drugi może działać na LINUX lub dowolnym systemie na którym można zainstalować serwer X11 (Windows, MacOS X), a także mieć zainstalowany klient SSH (np Putty).

W systemie LINUX
ForwardX11 wywołuje się poleceniem:
ssh -l uzytkownik -X adres_serwera
Po poprawnym zalogowaniu się na komputer pierwszy można wywołać poleceniem jakąkolwiek aplikację, która następnie zostanie wyświetlona na pulpicie komputera drugiego np
xclock &
co da taki efekt:


W systemie Windows
zainstalowanym na komputerze drugim sprawa jest nieco bardziej skomplikowane, bo wymaga instalacji serwera X11.

Stąd można pobrać pliki instalacyjne.

Po zainstalowaniu serwer X11 może być uruchomiony na cztery sposoby: jako niezależne okienka po kontrolą systemu windows, jako pulpit wewnątrz okna kontrolowanego przez windows, jako pulpit wewnątrz okna nieruchomego i jako pełen ekran.

Konfiguracja pulpitu:


Jeśli serwer X11 jest uruchomiony, poleceniem:
putty.exe -X adres_serwera

nawiązujemy połączenie SSH z komputerem pierwszym z wykożystaniem ForwardX11.

W przypadku, kiedy wybraliśmy X11 wyświetlany jako niezależne okienka, programy uruchomione z wiersza poleceń putty są w pełni kontrolowane przez system Windows, można je maksymalizować, minimalizować.

Serwer X11 zintegrowany z pulpitem Windows:


Yast i Gedit kontrolowane przez menadżera okien Windows:


Jeśli chodzi o pozostałe tryby wyświetlania X11, pierwszym moim poleceniem po zalogowaniu się na komputerze zdalnym jest uruchomienie menedżera okien np:
metacity & lub blackbox &
Ponieważ połączenie ma (w omawianym przypadku) miejsce w sieci lokalnej, ciekawym pomysłem jest uruchomienie nie tylko menedżera okien, ale także całego środowiska graficznego np GNOME lub XFCE. Można to zrobić poleceniem:
gnome lub xfce-session

Serwer X11 działający w oknie bez uruchomionych aplikacji:


Sesja Gnome w ramach Windows:


Po co ta zabawa?

Zastosowań znalazłoby się kilka. Między innymi biurowe: tam gdzie stanowiska powoli zaczynają się starzeć a zakup kilku nowych jest zbyt dużym wydatkiem można zainwestować w jeden stabilny serwer. Umożliwi to pracę za pomocą przestarzałych komputerów działających pod systemem Windows, na nowych programach zainstalowanych na serwerze.

Brak komentarzy: