Blog (ang. web log dziennik sieciowy) — rodzaj strony internetowej zawierającej określoną liczbę odrębnych, samodzielnych, uporządkowanych chronologicznie wpisów, których twórcą jest właściciel bloga. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzowanie wpisów, a także komentowanie wpisów przez czytelników danego bloga. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne nosi nazwę blogosfery. [źródło: wikipedia]

Jak w prosty sposób dostać się do bazy Lex UMK...

... i nie tylko.

Tekst adresowany jest bezpośrednio do studentów UMK, którym doskwiera brak dostępu do materiałów - jeszcze nie tak dawno dostępnych po zalogowaniu się na konto uczelniane, jednak może być pomocny osobom pokrzywdzonym przez różne instytucje w podobny sposób.

Z powodów zmnian w licencji dostęp do lex'a został ograniczony do komputerów znajdujących się w sieci lokalnej na wydziałach bez- i przewodowej. Każda osoba posiadająca konto na serwerze studenckim (ktośtam@stud.umk.pl np..) może użyć swojego konta jako bramki otwierającej drzwi do sieci lokalnej umk z każdego miejsca na świecie i o każdej porze. Jest to możliwe dzięki udostępnionemu oprócz ftp protokołowi sftp do przesyłania danych na własną powierzchnię www (http://www.stud.umk.pl/~ktostam). Normalnie, po próbie połączenia z www.stud.umk.pl za pomocą dowolnego klienta ssh:
ssh ktostam@www.stud.umk.pl

po wpisaniu hasła - serwer kończy połączenie:
Connection to www.stud.umk.pl closed.

Z powodu ciągłego zrywania połączenia nie jest możliwe ustawienie żadnego tunelu - chyba, że do polecenia doda się -N, dzięki czemu klient połączy się z serwerem - nie próbując wykonywać żadnych poleceń.
W związku z tym można poleceniem:
ssh ktostam@www.stud.umk.pl -N -D 8080
zmontować sobie tunel. Teraz po ustawieniu serwera proxy socks v5 na
localhost:8080
przeglądarka internetowa będzie przedstawiała się w internecie jako komputer umk. Po wejściu na stronę http://lex.law.uni.torun.pl nie będzie już informacji o braku dostępu.
Sposób ten umożliwia też przeglądanie książek wykupionych przez uczelnię w serwisie ibuk.pl i czasopism elektronicznych dostępnych na uczelni. Czołem