Blog (ang. web log dziennik sieciowy) — rodzaj strony internetowej zawierającej określoną liczbę odrębnych, samodzielnych, uporządkowanych chronologicznie wpisów, których twórcą jest właściciel bloga. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzowanie wpisów, a także komentowanie wpisów przez czytelników danego bloga. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne nosi nazwę blogosfery. [źródło: wikipedia]

Insert GT - dostęp do bazy mssql przez internet.

W chwili obecnej większość małych i średnich przedsiębiorstw jako system obsługi sprzedaży i księgowości używa programów ze stajni Insert. Rozwijany obecnie pakiet GT, w którego skład wchodzi między innymi Subiekt GT, jest oparty o bazę danych SQL firmy Microsoft. Z pewnością ma to swoje dobre strony, jednak w przypadku obsługiwanej przeze mnie firmy bardziej utrudnia to sprawę. Przede wszystkim mssql nie zainstaluję na Linuksie. Także Subiekt w tej kwestii odmawia współpracy. O ile w stopniu zadowalającym pakiet działa w sieci lokalnej o tyle zwiększenie zasięgu już jest pewnym utrudnieniem.

Sytuacja wygląda tak:
serwer za firewallem z zewnętrznym numerem ip - Windows XP, Ms Sql 2005. Dostawca internetu blokuje większość portów. Internet radiowy.

komputer, z którego ma być nawiązane połączenie z serwerem ma podobne parametry i połączenie internetowe.

Istneje płaty sposób na połączenie za pośredcnictwem TeamViewer'a jednak nie wydaje mi się zbyt opłacalnym.

Dlatego zdecydowałem się na moje ulubione ssh.
Na serwerze zainstalowałem Cygwin z serwerem ssh. Połączenie będzie oparte na tunelu portu, na którym nasłuchuje serwer mssql za pośrednictwem ssh. Teraz trzeba sprawdzić jaki to port. Domyślne mmssql nasłuchuje na porcie 1433, jednak w tym przypadku potrzebny jest port bezpośrednio bazy danych (domyślnie INSERTGT). W tym celu otwieram narzędzie do administracji mssql "SQL Server Configuration Manager.



W zakładce "Protocols for INSERTGT" wybieram TCP/IP.



Następnie kartę IP Addresses:



Widoczny w TCP Dynamic Ports numer jest szukanym portem - w tym przypadku 1642. To jest koniec konfiguracji serwera.

Po stronie klienta. Otwieram "Panel sterowania/Narzędzia administracyjne/Źródła danych (ODBC)" - w zależności od wersji Windowsa nazewnictwo może się zmieniać.



Dodaję nowe DSN użytkownika, z listy sterowników wybieram SQL Server:



Nazywam serwer i podaję numer ip: 127.0.0.1:



Następnie podaję parametry do połączenia z serwerem: uśytkownik sa, hasło puste. W konfiguracji klienta podaję numer portu: 1642



Resztę pozostawiam bez zmian.

Czas na utworzenie tunelu ssh. Poleceniem
ssh -l uzytkiwnik -L 1642:localhost:1642 adres_serwera
. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie mogę przejść do ostatniego kroku.

Podczas uruchamiania subiekta jako adres serwera podaję 127.0.0.1, użytkownika sa, hasło pozostawiam puste:



Jeśli połączenie z serwerem zostało nawiązane - wszystko skonfigurowane poprawnie.